Bez kategorii

Kiedy powinienem wymienić materac?

Nasz doświadczony zespół zaleca ze względów higienicznych wymianę nawet dobrego(!) materaca co 7 do 10 lat, w zależności od wygody i wsparcia. W tym czasie – przy normalnym zużyciu i o ile np. materac jest materacem dwustronnym a nie był przewracany co 1/2 roku lub rok  – pianka lub sprężyny mogą zostać wykorzystane w takim stopniu, że nie będą w stanie utrzymać Twojego ciała w takim samym stopniu jak zrobiłby to nowy materac. A jeśli dodatkowo nigdy nie używałeś np. ochraniacza na materac:

https://materacewarszawa.waw.pl/artykuly-do-sypialni/ochraniacze/

to Twój pokrowiec zebrał olejki, roztocza i płyny ustrojowe, takie jak pot, zwłaszcza jeśli nie był to pokrowiec do prania lub go zwyczajnie nigdy nie prałeś. Obecnie praktycznie 90% materacy produkuje się w wersjach z pokrowcem do prania i taki warto wybrać, np. antyroztoczowy Purotex:

https://materacewarszawa.waw.pl/pokrowce/

Ponadto w ciągu dziesięciu lat technologia wytwarzania materacy oraz jakość surowców wyewoluuje, a Twoje ciało też się zmienia, zarówno wagowo w jedną lub w drugą stronę jak i całe nasze ciało ulega zmianom z wiekiem, czyli zarówno mięśnie jak i cała struktura kostna.

Oto kilka znaków ostrzegawczych, że czas zainwestować w nowy materac:

Widzisz rowek. (W sensie, Twój materac ma wgniecenia)

Może to objawiać się na wiele sposobów. Może się wydawać, że masz wgłębienia na środku w łóżku lub bliżej boków. Tak czy inaczej, nie jest to przyjemnie, jeśli chcesz zmienić pozycję lub spać w jakiś inny sposób.

Jeśli wgłębienia znajdują się na środku materaca, będziesz czuć, jakbyś staczał się w kierunku środka łóżka za każdym razem będąc bliżej boku. To może trochę przypominać Ci spanie w czółnie. Ta szczególna sytuacja może być szczególnie denerwująca, jeśli dzielisz łóżko z kimś innym…

Możesz poczuć wybrzuszenia lub dziurki w materacu.

Wybrzuszenia i dziurki prawdopodobnie oznaczają, że materiał materaca lub pokrowca jest zużyty. Mogło nastąpić do zalania materaca, które nie tylko jest niewygodne. Jest również szkodliwe dla materiału, z którego składa się Twój materac. Pianka może ulec degradacji, gdy staje się zbyt mokra, a kiedy wylejesz płyn na materac, trudno jest go wysuszyć. Jest to kolejny powód, dla którego warto zawsze używać ochraniacza na materac.

Budzisz się z bólami i cierpisz.

Jeśli budzisz się z bólami lub sztywnością, być może czas pomyśleć o nowym materacu. Być może Twój materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki dla Twojego ciała i pozycji spania. Jeśli Twój materac nie wspiera Cię tak, jak tego potrzebuje Twoje ciało, zacznij szukać różnych rodzajów konstrukcji materaca lub wypróbuj regulowany stelaż:

https://materacewarszawa.waw.pl/stelaze/

Przeprowadzasz się do większego miejsca.

Jeśli masz łóżko podwójne typu 140×200 lub 160×200 i przeprowadzasz się do domu z wystarczającą ilością miejsca na łóżko typu 180×200 lub 200×200, rozważ może większy rozmiar. Większy pokój może pomieścić większe łóżko, a w niektórych przypadkach duża sypialnia wydaje się bardziej zrównoważona wizualnie z tak dużym na pozór łóżkiem. Komfort spania dodatkowo nieporównywalny!

Lepiej Ci się śpi w pokoju hotelowym niż w domu?

Jeśli regularnie zauważasz, że śpisz lepiej podczas podróży służbowej, a nawet wakacji, czas pomyśleć nad materacem, który masz w domu. Może po prostu nie jest dopasowany do Twoich preferencji komfortu. A wypróbowanie materaca innego, np. hotelowego może być świetnym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki typ wykonania preferujesz oraz jaką twardość spania.