Porady zakupowe

Jak wybrać materac w sklepie?

Czy myślałeś kiedyś o tym, jak wiele czasu spędzasz na materacu? Zakładając, że sypiasz około siedmiu godzin każdego dnia, tygodniowo spędzasz na nim aż 49 godzin, czyli więcej niż dwie doby! Powinieneś więc zadbać o to, żeby był wygodny i dostosowany do Twoich potrzeb. Jaki materac wybrać, aby okazał się trafnym wyborem?

Zatem pamiętaj, że nie ma lepszego sposobu na wybór materaca niż testowanie „na własnej skórze”. Mianowicie tylko wtedy możesz mieć pewność, że konkretny model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

1. Poczuj się jak we własnej sypialni

Testując materac, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Zacznijmy od czegoś prostego jak zdjęcie płaszcza, poluzowanie krawata i ułożenie się wygodnie na materacu – następnie rozluźnij się i nie wstawaj z niego po kilku sekundach.

2. Wypróbuj różne pozycje

Przede wszystkim połóż się w takiej samej pozycji, w jakiej kładziesz się w domu. Obróć się na plecy, później na brzuch i na koniec na boki. Sprawdź co czujesz i w ten sposób czy łatwo jest Ci przewracać się z boku na bok.

3. Poczuj krzywiznę swojego kręgosłupa

Jeśli materac, który testujesz wydaje Ci się dobry, przewróć się z powrotem na plecy, aby sprawdzić jak materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny Twoich pleców. Wykonaj tzw. test płaskiej ręki. Ściśle biorąc, połóż się na plecach, a następnie włóż płaską dłoń między swoje plecy a materac. Jeśli możesz zrobić to z łatwością i czujesz sporą wolną przestrzeń między dłonią, kręgosłupem i materacem, oznacza to, że materac jest dla Ciebie najprawdopodobniej zbyt twardy. Z drugiej strony, jeśli włożenie ręki między materac a plecy jest zupełnie niemożliwe, prawdopodobnie testowany materac jest zbyt miękki.

4. Połóż się na boku

Po czwarte – połóż się na boku i poczuj, jak materac współpracuje z Twoim ciałem. Jeśli masz wrażenie, że za chwilę ponownie przeturlasz się na plecy, oznacza to że materac jest zbyt twardy. Analogicznie, jeśli za bardzo zapadasz się w materacu, a położenie się na drugi bok sprawia Ci trudność – materac jest zbyt miękki.

5. Wspólny wybór

W końcu nie zapomnij, że jeżeli poszukujesz podwójnego łóżka, Twój partner bądź partnerka również muszą uczestniczyć w procesie testowania materaca!

6. Skorzystaj z pomocy doradcy lub fizjoterapeuty

Mając na uwadze to, że wybranie odpowiedniego materaca jest skomplikowane i prawdę mówiąc nie jest łatwo ocenić momentalnie jego jakość lub komfort, warto również spytać o pomoc doradcy. Sklepy, takie jak np. Materace Merita, zapewniają pomoc wykwalifikowanych osób oraz fizjoterapeutów. Dzięki temu możesz zdobyć dodatkową informację i podjąć jak najlepszą decyzję dotyczącą Twojego snu.