Porady na dobry sen

Jak dbać o nowy materac?

Odpowiednie dbanie o materac pomoże Ci w pełni korzystać z niego przez następnych lat. Z tego powodu przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji Twojego materaca, które są również łatwe do wdrożenia w praktyce.

Zapewnij odpowiednie wsparcie w postaci stelaża.

Nowy materac potrzebuje podparcia odpowiedniego stelaża, aby z czasem był odporny na wygięcia, dobrze się układał i miał jak przepuszczać powietrze. Możesz wybrać wiele stelaży, w tym regulowane elektrycznie z odpowiednią liczbą listew (taką, gdzie przerwy między szczebelkami mają nie więcej niż 3,5 cm – szczegółowe informacje powinieneś znaleźć w karcie gwarancyjnej na materac).

https://materacewarszawa.waw.pl/stelaze/

Użyj odpowiedniego ochraniacza na materac.

Rozlane napoje i powstałe przez to plamy mogą mieć wpływ na całościowy komfort i odbiór pokrowca wraz z wkładem materaca. Ciężkie zalania mogą również powodować w ekstremalnych przypadkach zapadanie się i wgłębienia pianek, przez co jesteśmy narażeni na dyskomfort podczas snu. Na przykład wodoodporny ochraniacz na materac pomoże utrzymać materac w czystości i zdrowiu w miarę upływu czasu. 

Regularnie czyść swój materac.

Umiejętność czyszczenia materaca może pomóc w ograniczeniu gromadzenia się kurzu i alergenów. Regularne odkurzanie materaca możesz dodać do listy miejsc, które zamierzasz posprzątać we własnym domu.
Pamiętaj również, aby zachować ostrożność przy rozważaniu prania materaca w razie przypadkowego rozlania lub zabrudzenia. W przypadku bardzo grubych pokrowców przepikowanych pianką, pranie płynnymi środkami czyszczącymi i wodą może uszkodzić tę piankę. Pamiętaj, aby zawsze przeczytać jakie wskazanie dotyczące prania zawarł producent na metce. W razie potrzeby można dostrzec mniejsze plamy za pomocą ciepłej wody i łagodnego detergentu. Następnie pozwól powierzchni całkowicie wyschnąć przed ponownym nałożeniem na materac.

Obracaj materac, aby korzystać z obu stron.

Obracanie nie jest wymagane, ale z czasem może pomóc w wyrównaniu normalnego zużycia i może poprawić komfort. Jeśli materac jest dwustronny, można obracać go tak często, jak raz w miesiącu lub trochę rzadziej, w zależności od Twoich preferencji.

Zachowaj ostrożność podczas przenoszenia materaca.

Jeśli musisz przenieść materac do nowego pokoju lub nowego domu, koniecznie zmierz szerokość przejść, aby upewnić się, że Twój materac może się zmieścić bez jego zginania. Zagięcie materaca może spowodować uszkodzenie i unieważnić gwarancję. Jeśli to możliwe, współpracuj z profesjonalnymi przeprowadzkami, aby zapewnić transport materaca bez uszkodzeń.

Wiedz, jaka przysługuje Ci gwarancja na materac.

Większość dzisiejszych gwarancji na materace chroni przed wadami produkcyjnymi, które zostaną wyraźnie wymienione w broszurze gwarancyjnej dołączonej do materaca. Nieprzestrzeganie właściwego użytkowania materaca z upływem czasu może spowodować uszkodzenie, które wpływa na komfort i podparcie materaca – ale takie właśnie uszkodzenia najczęściej nie są objęte gwarancją.
Nowy materac jest centralnym elementem lepszego snu. Ważne jest, aby chronić swoją inwestycję, postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, abyś mógł cieszyć się optymalnym komfortem snu przez wiele lat.